Fiyat Farkı Faturası Nasıl Kesilir ?

 

Fiyat farkı; ihale tarihi maliyetlerinde meydana gelen artışların hakediş süreci içerisinde aynen veya temsili katsayılar üzerinden yüklenicilere yansıtılmasına fiyat farkı denir. Yani sipariş verilme tarihinde ürün fiyatı X Tl olduğunu varsayarsak, ürün satın alma tarihinde (X + 1 Tl) olması halinde fiyat farkı faturası 1 Tl olacaktır. İşte Webticari Yazılım olarak bu işlemin en kolay şekilde yapılabilmesi için Fiyat Farkı Faturasını tek tıkla yapma kolaylığı sunuyoruz.

Bunun için aşağııdali adımları takip ediniz.

Öncelikle Webticari Programı içerisinde Menülerden Alış-Satış > Sipariş > Yeni Satış Siparişi butonu ile yeni bir sipariş oluşturmalısınız.

 fiyat farkı

Oluşturmuş olduğunuz bu siparişin içerisinde Düzenle > İrsaliyeleştir butonu ile irsaliyeleştirmelisiniz ve bu irsaliye içerisinde fatura stok kalemlerinde fiyat değişikleri yapın (Eğer yabancı para birimleri ile çalışıyorsanız, zaten kur değişikliğini otomatik yapacaktır.) ve kaydedin.

 fiyat farkı

Son olarak irsaliyemizi faturalaştırıyoruz. Bu aşamaya kadar yaptıklarımız standart fatura kesme işlemeridir. Bir sonraki adımda tek tıkla fiyat farkı faturası keseceğiz.

 fiyat farkı

Menüden Raporlar > Satış > Sipariş > Fiyat Farkı Raporu tıklanarak sipariş raporunu alıyoruz.

 fiyat farkı

Sipariş listesinin sağında bulunan butonlar ile hızlıca fiyat farkı faturası yada irsaliyesi kesebilirsiniz.

 fiyat farkı

Artık Fiyat Farkı Faturası kesebilirsiniz. Webticari yardım sayfamızı kullanarak diğer birçok konuda yardım alabilirsiniz.Webticari Yardım Sayfası için Tıklayınız.