E-irsaliye nasıl kesilir

      İrsaliye mal sevketmek için  kullanılan evrak olup, e-fatura mükelleflerinin e-irsaliye kullanımı zorunlu hale gelmiştir. 

      Webticaride  E-irsaliye kullanabilmek için; e-irsaliye modülünün satın alınması ve  e-irsaliye ayarlarına, entegratör kullanıcı bilgilerinin girilmesi gerekmektedir.  E-irsaliye ayarlarına ayarlar>genel ayarlar>iletişim > e-irsaliye ayarları  menüsünden ulaşılmaktadır.  Tüm irsaliyelerde e-irsaliye kullan seçeneğini işaretlemeyi unutmayınız.

    Ayarlarınızı tamamladıktan sonra , e-irsaliye oluşturmak  için satış >irsaliye > yeni satış irsaliyesi menüsün den cari seçtikten sonra ürünlerimizi ekliyoruz. 

   Burada dikkat etmemiz gereken 1.9.2021  tarihinden  itibaren,  mallar başkasına taşıtılacaksa; taşıyıcı (kargo, anbar ), firma kendi taşıyacaksa Plaka ve şöför  alanları zorunlu olmuştur, yine adreslere posta kodu girilmesi gerekmektedir.

   

    Taşıyıcı (kargo, anbar, nakliyeci) ile sevkiyat yapılacaksa; irsaliye detayında, ilgili taşıyıcı(kargo ve anbar) firmasına ait cari açılıp, bilgilerini, posta kodu ile  eksiksiz doldurup kaydettikten sonra, taşıyıcı alanından bu cariyi seçip kaydediyoruz. Ardından , irsaliye listesinden en sağdaki  gönder butonu ile irsaliyenizi gönderebilirsiniz.

    Malları kendi firmasına ait araçlar ile taşıyacaksa; irsaliye detayında şöför ve araç seçilmelidir. Yeni araç eklememek için araç alanındaki ... (üç nokta) menüsü ile araç eklenip plakası ve varsa dorse numarası girilmelidir.  Şöför için ise, cari kart açılıp ad,soyad, tc kimlik alanları doldurulup kaydedildikten sonra şöför alanından seçilmelidir. İrsaliye kaydedilip irsaliye listesinden gönder butonu ile gönderilip çıktısı alınabilir.