İhraç Kayıtlı Fatura Nasıl Kesilir?

İhraç kayıtlı fatura nedir ?

Katma Değer Vergisi Kanunu’nun sayı 3065, 11-c maddesine göre ülke dışında döviz karşılığı satışı yapılmak şartıyla üreticiden alınan mallar için katma değer vergisi ödemesi yapılmaz. Bu faturalara "ihrac kayıtlı fatura" denir.

İhraç kayıtlı fatura nasıl kesilir ?

Webticari'de ihraç kayıtlı fatura kesebilmek için aşağıdaki bilgilendirmeleri dikkatlice uygulayınız.

Webticari programına giriş yaptıktıktan sonra Menü'den Alış-Satış > Fatura > Yeni Satış Faturası tıklanarak belgenizi oluşturmaya başlayabilirsiniz.

 

 

 Not: Belge türünüzü İhraç Kayıtlı seçmeniz gerekmektedir, bunun için belge içinde Ayrıntılar tabına tıklamalısınız.

 

 

Oluşturduğunuz fatura'nın cari'sini seçtikten sonra; stok kalemlerini ekleyiniz. Ürün kdv oranlarının doğru olduğundan emin olunuz. (KDV oranları zorunlu girilmelidir.)

 

 

Faturanın her kalemine özel ihraç tanımlarının girilmesi gerekmektedir. İlgili Stok kaleminin üzerine sağ tıklayıp, açılan menüde e-Fatura Detay formu açılır ve gerekli alanlar doldurulur.(İstisna Kodu,İstisna Açıklama,Teslim Şartı,Gtip No,Gönderim Şekli) Fatura kalemi çok ise; en üsteki formda bulunan Değeri Yay ile alttaki kalemlere tanımlar yayılabilir.

 

 

Fatura Gönderme ve Yazdırma İşlemleri

e-Fatura ve e-Arşiv faturalarınızı göndermek için yapmanız gereken Webticari menüsünden Alış-Satış > Fatura altından fatura listesine erişin, ardından ilgili belgede bulunan e-Fatura/e-Arşiv Gönder butonunu kullanarak gönderim yapabilirsiniz.

 

 

e-Fatura ve e-Arşiv faturalarınızı yazdırmak için yapmanız gereken Webticari menüsünden Alış-Satış > Fatura altından fatura listesine erişin, ardından ilgili belgede bulunan e-Fatura/e-Arşiv Yazdır butonunu kullanarak yazdırma yapabilirsiniz.

 

 

Artık ihraç Kayıtlı Fatura kesebilirsiniz. Webticari yardım sayfamızı kullanarak diğer birçok konuda yardım alabilirsiniz.Webticari Yardım Sayfası için Tıklayınız.