İhracat Faturası Nasıl Kesilir?

İhracat faturası nedir ?

Bir malın, yürürlükteki ihracat mevzuatı ile gümrük mevzuatına uygun şekilde Türkiye gümrük bölgesi dışına veya serbest bölgelere çıkarılması veya Müsteşarlıkça ihracat olarak kabul edilecek sair çıkış ve işlemleri için satılan malın cinsini, miktarını, fiyatını ve toplam tutarını belirten ve satıcı tarafından düzenlenerek alıcıya verilen belgeyi ifade eder.

İhracat faturası nasıl kesilir ?

Webticari'de ihracat faturası kesebilmek için aşağıdaki bilgilendirmeleri dikkatlice uygulayınız.

ebticari programına giriş yaptıktıktan sonra Menü'den Alış-Satış > Fatura > Yurt Dışı > Yurt Dışı Satış tıklanarak belgenizi oluşturmaya başlayabilirsiniz.

 

 

Oluşturduğunuz fatura için cari ve stok seçimlerini yaptıktan sonra belgede bulunan KDV MUAF işaretli veya tüm satırlarda  kdv sıfır (0) olmalıdır.

 

 

Yine belge içinde bulunan stok KDV oranına sağ tıklayıp e-Fatura Detay tıklanmalıdır. Açılan pencerede tüm tanımlamalar eksiksiz olarak doldurulmalıdır.(İstisna Kodu,İstisna Açıklama,Teslim Şartı,Gtip No,Gönderim Şekli)

 

 

* Not: Belge türünüzün ne olduğunu öğrenebilmek için belge ayrıntısına bakmanız yeterli olacaktır.

 

**Mevzuat gereği İhracat faturası e-fatura olmalıdır, e-arşiv olamaz.

Fatura Gönderme ve Yazdırma İşlemleri

e-Fatura ve e-Arşiv faturalarınızı göndermek için yapmanız gereken Webticari menüsünden Alış-Satış > Fatura altından fatura listesine erişin, ardından ilgili belgede bulunan e-Fatura/e-Arşiv Gönder butonunu kullanarak gönderim yapabilirsiniz.

 

 

 

e-Fatura ve e-Arşiv faturalarınızı yazdırmak için yapmanız gereken Webticari menüsünden Alış-Satış > Fatura altından fatura listesine erişin, ardından ilgili belgede bulunan e-Fatura/e-Arşiv Yazdır butonunu kullanarak yazdırma yapabilirsiniz.

 

 

Artık ihracat faturası kesebilirsiniz. Webticari yardım sayfamızı kullanarak diğer birçok konuda yardım alabilirsiniz.Webticari Yardım Sayfası için Tıklayınız.