Kamu Faturası Nasıl Kesilir?

Kamu faturası nedir ?

Kamu kurum ve kuruluşlarına satış yapmak amacıyla oluşturulan faturalara "Kamu Faturası" denir.

Kamu faturası nasıl kesilir ?

Webticari'de Kamu faturası kesebilmek için aşağıdaki bilgilendirmeleri dikkatlice uygulayınız.

Webticari programında kayıtlı en az bir tane banka tanımınız olmalıdır ve bu bankanın IBAN numarası girilmiş olmalıdır.
Bunun için; Menü'den Banka > Bankalar tıklanarak bankaları ve IBAN bilgilerinizi görüntüleyebilirsiniz.
Eğer Bankanız veya IBAN tanımınız yoksa Banka Tanımlama Nasıl Yapılır? linkine tıklayarak yardım sayfasını inceleyebilirsiniz.

Webticari programına giriş yaptıktıktan sonra Menü'den Alış-Satış > Fatura > e-Fatura > Yeni Satış e-Faturası tıklanarak belgenizi oluşturmaya başlayabilirsiniz.

 

 

* Not: Belge türünüzü Kamu Faturası seçmeniz gerekmektedir, bunun için belge içinde Ayrıntılar tabına tıklamalısınız.

 

 

Oluşturduğunuz fatura için cari ve stok seçimlerini yaptıktan sonra belgede bulunan stok KDV oranına sağ tıklayıp e-Fatura Detay tıklanmalıdır. Açılan pencerede tüm tanımlamalar eksiksiz olarak doldurulmalıdır.(Sınıflandırma Tipi,Sınıflandırma Kodu, gib bu alanları zorunlu istemektedir, fakat boş olarakta fatura gönderilebiliyor)  

 

 

Fatura Gönderme ve Yazdırma İşlemleri

e-Fatura ve e-Arşiv faturalarınızı göndermek için yapmanız gereken Webticari menüsünden Alış-Satış > Fatura altından fatura listesine erişin, ardından ilgili belgede bulunan e-Fatura/e-Arşiv Gönder butonunu kullanarak gönderim yapabilirsiniz.

 

 

e-Fatura ve e-Arşiv faturalarınızı yazdırmak için yapmanız gereken Webticari menüsünden Alış-Satış > Fatura altından fatura listesine erişin, ardından ilgili belgede bulunan e-Fatura/e-Arşiv Yazdır butonunu kullanarak yazdırma yapabilirsiniz.

 

 

Kamu e-fatura için ek zorunlu alanlar

1)Sınıflandırma kodu

2)Menşei

3)Banka Bilgisi

alanlarının bulunması gerekiyor.

1) Sınıflandırma Kodu

Kamu E- Faturalarında kesilirken ürünler ve hizmetler (stok) kartında sınıflandırma (CPA) kodu gereklidir.

aşağıda konu örnekleri verilmiştir:

CPA kodu formatı:61.10.11

GTİP kodu formatı: 990000000004

2) Menşei kodu

Kamuya satılan ürün ve hizmetlerde, fatura satırında ürün ve hizmetin ülkeye ait kod alanı gereklidir. Her ürün ve hizmetin menşei kodu alanı girilmelidir. Webticaride   stok kartından seçilmektedir.

3) Banka Bilgileri

Yeni Harcama Yönetim Sistemini (MYS) kullanan kamu idarelerine ve bunlara bağlı harcama birimlerine kesilen e- faturalarda banka hesap bilgileri ve IBAN numarasının bildirilmesi zorunludur.

Ve bunlara fatura oluştururken ürün ve hizmetlerde CPA veya GTİP ve MENŞEİ kodu olması gerekli, olmadığı durumlarda fatura geçersiz olur.

Kesilen e-faturalar TEMEL FATURA olarak gönderilir. Eğer TEMEL FATURA seçilmezse gönderilen e-faturalar TEMEL FATURA olarak değerlendirilecektir.

4) Eğer fatura kestiğiniz kurumun carisine; cari şubeler açılmış ise, ilgili cari şubenin posta kodu alanına, kurumun e-fatura posta kutusu adresini girmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde gönder dediğiniz de; alıcının posta kodu bulunamadı hatası alırsınız.

 

Artık kamu faturası kesebilirsiniz. Webticari yardım sayfamızı kullanarak diğer birçok konuda yardım alabilirsiniz.Webticari Yardım Sayfası için Tıklayınız.